Archiwum

Problem Zagłady. Spotkanie z literaturą żydowską.

Spotkanie Sekcji Głównej (17.12.2013) poświęcone było literaturze żydowskiej i problemowi Shoah. Wspólnie pochyliliśmy się nad lekturą:
 
Bożena Shallcross, "Rzecz stotalizowana. Wstęp" i "Dandys i żydowskie rupiecie" [w:] "Rzeczy i Zagłada", Kraków 2010, s. 7-25, 51-73.
Władysław Szlengel, "Telefon", "Pomnik", "Cylinder", "Rzeczy", "Kontratak", "Dwie śmierci", "Rozmowa z dzieckiem", "Klucz u stróża" [w:] "Co czytałem umarłym" tegoż, opr. I. Maciejewska, Warszawa 1977 lub [w:] "Władysław Szlengel. Poeta nieznany. Wybór tekstów", opr. M. Stańczuk, Warszawa 2013 albo na stronie:
 
 
Tym samym otworzyliśmy cykl spotkań związny z Zagładą.
 
Spotkanie poprowadziła Kamila Burchart.
 

Kresy a pogranicze

W ramach Sekcji Głównej dnia 2.12.2013r odbyło się spotkanie "Kresy a pogranicze" z udziałem prof. Jakuba Niedźwiedzia i dr. Pawła Bukowca, które poprowadziła dr Beata Kalęba. Dyskusja pomiędzy badaczami wpisała się tegoroczną linię tematyczną - Literatura na graniacach.
 
Podczas spotkania pochyliliśmy się między innymi nad lekturą tekstu Bogusława Bakuły Kolonialne i postkolonialne aspekty polskiego dyskursu kresoznawczego (zarys problematyki), w "Teksty Drugie" 2006 nr 6, s. 11-33.

Dyskurs kresoznawczy

Kolejne spotkanie, które miało miejsce 19.11.2013 w sali 57, poświęciliśmy przygotowując się do debaty z prof. Niedźwiedziem i dr. Bukowcem. Wczytaliśmy się wspólnie w tekst Bogusława Bakuły Kolonialne i postkolonialne aspekty polskiego dyskursu kresoznawczego (zarys problematyki), „Teksty Drugie" 2006 nr 6, s. 11-33. 

 
Następne spotkanie przeniesie nas w kręgi literatury żydowskiej, prawdopodobnie odbędzie się ono w styczniu.

Pierwsze spotkanie SG!

Pierwsze spotkanie Sekcji Głównej odbyło się 28.10.2013r, miało charakter organizacyjny - ustaliliśmy czym będziemy się dokładnie zajmować i co interesuja nas najbardziej w temacie "Literatura na granicach". Pierwszym wspólnie przeczytanym tekstem był artykuł Heleny Duć-Fajfer, Etniczność a literatura, który możne znaleźć w Kulturowej Teorii Literatury, red.M. P. Markowski, R. Nycz, Kraków 2010, s. 433-447.

 

Nasz plany obejmują organizację dyskusji o Kresach z prof. Niedźwiedziem i dr. Bukowce, w dalszej pracy skupimy się na literaturze Żydowskiej. Planowany jest rónież spotkanie poświęcone Lejkistom.